Обичаме да показваме истинските лица зад нашата работа. В „Запознай се с екипа“ ви срещаме с хората, които носят духа на центъра – с техните истории, енергия и ценности. Днес е време за следващото интервю.
Днес ви срещаме с Габриела – човек с голямо сърце, силна вътрешна мотивация и неподправена отдаденост към работата с млади хора. Тя умее да слуша, да разбира и да води с пример, а подходът ѝ към младежката работа е едновременно земен, честен и дълбоко човешки. Габи е от онези хора, които правят всичко с дух, с мисъл и с това тихо упорство, което вдъхновява околните.
Как започна интересът ти към младежката работа?
Младежката работа успява да съчетае всичко, което обичам и умея да правя. Работя в сферата на образованието от 2016 година в различни роли. Като объркан младеж на 19 години учех “Международни отношения”, а впоследствие завърших “Психология”. Квалифицирах се и като ресурсен учител. В свободното си време се заобикалям с творчество, а понякога създавам и свои неща. В този ред на мисли – образованието, психологията, творчеството и гражданската позиция се срещат именно в младежката работа
Какво те привлече в тази професия и как стигна до Младежки център София?
Следвах случайностите – постер в метрото, вдъхновяваща среща, ключови дати – и те ме отведоха до Младежкия център. Затвърдиха ми усещането, че тук е моето място. Винаги съм искала да съм част от толкова сплотен екип, в който заедно да поставим основите на едно пространство, където подрастващите да се чувстват сигурни, видяни и оценени за индивидуалните им таланти. Това, че сега мечтата ми се осъществява, не беше нещо планирано и очаквано, но е повече от прекрасно.
Как изглежда един твой типичен ден като младежки работник?
Усмивки, смях, постоянно адаптиране, срещи с младежи, вдъхновение… и още вдъхновение.
Какво най-много харесваш в работата с младежи?
Харесва ми искреността, усещането за сплотеност и надеждата, че най-хубавото предстои. При младежите нещата са директни и ясни, стига наистина да се интересуваш от мнението им и да се вслушаш в нуждите им. После просто трябва да направите план за действие и да бъдеш последователен. Харесва ми, че развивам именно тези умения – безкрайно полезни са и извън работата ми.
С какви нужди или въпроси най-често се обръщат към теб?
Младежите са генератори на мечти и идеи. Най-често според мен се нуждаят от съмишленици, среда и насоки – какви да са конкретните стъпки, които да предприемат, за да видят как нещо се превръща от мечта в реалност.
Кое е най-предизвикателното в работата и как се справяш с тези моменти?
Да поддържам пълно съответствие между думи и действия, както и да поддържам нестихващ ентусиазъм, дори когато отсреща срещам съпротива – това е предизвикателство, но и нещо изключително полезно за личностното ми развитие. 🙂
Кои активности и методи на неформално образование ти дават най-добри резултати?
Тези, които са съобразени и оформени според заявките и нуждите на младежите. Аз съм голям привърженик на всичко преживелищно, групово и сблъскващо ни с различни гледни точки
Как избираш какви дейности да предложиш на групите, с които работиш?
Предлагам дейности, в които усещам, че имам какво да дам – като експертиза, енергия или ентусиазъм.
Как адаптираш подхода си към различни възрастови групи и нужди?
Използваме различни подходи, съобразени с различните видове интелигентност и, както вече споменах – разчитаме много на преживяването и пречупването на темите през личното.
Какво според теб отличава МЦ София от други места за работа с младежи?
Като екип сме едновременно достатъчно различни и силно обединени. Обхващаме различни субкултури, интереси и професионален опит, но споделяме общ ентусиазъм, усещане за смисъл и искрено желание да създаваме стойност за младите хора. Тази комбинация ни позволява да гледаме на едни и същи предизвикателства от много ъгли и да намираме решения, които са едновременно креативни и приложими. Всеки от нас е отворен към другите и взаимно си помагаме – както с обратна връзка, така и с подкрепа при реализиране на идеи.
Кои инициативи на Центъра според теб имат най-голямо въздействие върху младите хора?
Всяка наша дейност досега за мен има своята стойност, смисъл и въздействие върху “правилните за нея” участници.
Какви ценности са най-важни за теб като младежки работник?
Отвореност, любопитство, любов към процеса.
Какво би искал/а да развиеш още в работата си през следващата година?
Искам проектите, които съм започнала, свързани с Психология, Литература и Езици да стават все по-смислени, устойчиви и да достигат до нови младежи с идеи и професионалисти, които искат да допринесат за каузата.
Как виждаш бъдещето на младежката работа в България?
Засега младежката работа е крехка, но аз вярвам в нейната сила и в огромния ѝ потенциал. Тя има нужда от повече подкрепа и видимост, а това според мен ще дойде естествено, когато достигнем до повече младежи и покажем колко значими са пространствата, в които те се чувстват чути, свободни и вдъхновени.
Какво те вдъхновява и зарежда извън работата?
Свързването със съмишленици, изкуството, пътуванията и движението във всичките му форми.
Ако можеш да опишеш ролята си в три думи, кои биха били те?
Клоун, изследовател, опора.
Какво би искал/а повече млади хора да знаят за младежките работници?
Сила сме и имаме готовност да работим с всякакви специалисти, които искрено слушат младите. Вярваме, че създаването на връзки и общност е най-ценното — именно то прави нашата работа смислена и влиятелна!


Вашият коментар